Životopis malířky

      Malířka Dagmar Zemánková se narodila 5.4.1967 v Libině na severní Moravě v umělecké rodině. Její otec byl malíř a hudebník. Tvorba Dagmar Zemánkové vychází z tradic realismu v české krajinomalbě. Ve své tvorbě se nechává okouzlovat scenériemi z okolí Jesenicka, jižních Čech, Železných hor, ale především Českomoravskou vysočinou. Malířka si je plně vědoma, že tato krajinná oblast má v českém plenérovém krajinářství zcela výjimečné postavení. Mnoho vynikajících malířů konce 19. a začátku 20. století našlo právě zde pramen poznání k vyjádření kompozice krajiny ve svých dílech, tvořených většinou v plenéru.

 

malířka Dagmar Zemánková

      Dnes má autorka za sebou více jak padesát úspěšných samostatných výstav a získala pevnou pozici mezi malíři české realistické krajinomalby. Láska k malování a přírodě se staly zdrojem naplnění a radosti jejího života v jeho nejprostších hodnotách. Dagmar Zemánková divákovi zprostředkuje poetiku malebné české krajiny, kterou každý z nás hrdě nosí hluboko ve svém srdci. Má dar a odvahu převyprávět tu posvátnou krásu štětcem na bílé neposkvrněné plátno. Jsou to ty chvíle, kdy tiše stojíme a uvědomujeme si své hluboké kořeny a lásku k důvěrně známým místům.

 

      Malířka Dagmar Zemánková patří k citlivým autorům a její obrazy mají něžný nádech s poetickou architekturou krajiny. Její obrazy zachycují kouzlo a krásy české krajiny, které si razí cesty i do zahraničí a to nejen pro potěchu našich krajanů, ale také proto, že se cizím, její obrazy znázorňující kouty naší vlasti, tolik líbí.

 

      Malířka Dagmar Zemánková má jemnou, citlivou a vnímavou duši, miluje přírodu a navštěvuje ji. Takže proto není divu, že ji zaujala krajinomalba. V ní se mohou nejlépe realizovat stavy jejího nitra, dá se říci, že její obrazy jsou hlasem její duše. Láska k přírodě a láska k malování jsou pro ni zdrojem radostí ze života k jejím prostým hodnotám. Její obrazy připomínají něhou a pokorou malířský romantismus 19. století a jsou to většinou olejomalby.

 

malířka Dagmar Zemánková

    Obrazy malířky jsou srozumitelné. Věrně zachycují krajinné celky, či detaily, v různých barevných proměnách, jak se střídá denní i noční čas nebo roční období. Malířka má vzácný dar všímat si v přírodě a také nacházet krásná utajená zákoutí a dále detaily a věci, které dnes většině lidem unikají. A tak můžeme vidět jejíma očima na plátně polní nebo lesní pěšinky lemované květenou málo vídanou, tůňky s lekníny, údolíčka, západy nebo východy slunce, které dodávají kouzlo prosté krajině, krásné zimní scenérie se stromy obtěžkanými sněhem. Romanticky laděné olejomalby autorky si zachovávají schopnost pozitivně oslovovat diváka, vyzývat ho k zastavení a zamyšlení, vyvolávat v něm pocity obdivu, ale též i touhy spatřit ty krásy krajin a přírody naší vlasti na vlastní oči. Ptáte se, kde asi jsou taková krásná místa? Je to v okolí Jesenicka, Železných hor, Českomoravské vrchoviny a jižních Čech. To jsou právě ta místa, která malířka miluje, a která ji inspirují v její tvorbě.

malířka Dagmar Zemánková

 

    Všechny obrazy malířky Dagmar Zemánkové vyjadřují klid, pohodu a pozorovatel nejednou propadne touze začlenit se do této krásné krajiny, dát se tou polní cestičkou lemovanou máky a chrpami, aby došel až k té tajemné tiché tůňce s lekníny, a tam si mohl odpočinout.

 

      Je velkou předností malířky, že její obrazy dovedou v lidech vyvolat pocity krásy, touhy a pohody, kterých je v dnešní uspěchané době tak málo.

 

      Malířka se řadí k vyzrálým malířům, krajinářům naší současnosti. Obrazy Dagmar Zemánkové nás svou osobitou řečí okouzlují a jsou malovány pro lidi s otevřeným srdcem. Díky samostatným a souborným výstavám jsou dnes malířčiny obrazy zastoupeny v soukromých sbírkách nejen u nás doma, ale i v mnoha zemích světa.

 

Dr. Ludmila Horálková

 

Provozovatel webu, Dagmar Zemánková, se sídlem Bohdíkovská 106, Šumperk, 787 01, IČ: 47857625, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím